Novinky 2010

 rok 2009  /  rok 2008  /  rok 2007  /  rok 2006
PF 2011:
Do roku 2011 Vám přejeme hlavně zdraví a dobrou náladu. Ostatní pak jistě půjde samo ;-).
Ať Vám jde to, co považujete za důležité, máte kolem sebe prima lidi a pejsci Vám dělají radost.
Všichni z Leneli
Pf_2
30.12.2010 - tichá vzpomínka:
Dnes jsou to dva roky, co nás navždy opustila výborná kamarádka a skvělá holka - Petra Michalíčková. Kdo jste ji znal, vzpomeňte si s námi.... Více se o Peťulce dočtete tady.

Ayla byla nakryta Billem!!!
Veškeré podrobnosti o plánovaném vrhu naleznete na stránce ŠTĚŇÁTKA! ;-)

----------------------------------------------------------------------------------------
Pro koho jsou kraťandy moc "nahaté", může mrknout na vrh krásných beardedek ;-)

Přejeme Vám krásné a pohodové Vánoce. Ať si vydechnete po celoročním shonu, ať cítíte, že okolo sebe máte lidi, kteří Vás mají rádi a pejskové ať si pořádně užijí toho, že mají své páníky i za světla doma ;-). Lenelky
Ayla začala hárat...
...ř
eklo by se "konečně", protože se fenka s říjí trochu opozdila, ale vzhledem k počasí, stavu silnic a blížícím se Vánocům nám to pěkně zamotalo hlavu. Momentálně tedy řešíme spoustu věcí a jak to dopadne, nám asi poví až Ježíšek ;-).
Pár aktuálnějších fotek udělala Zuzka Říhová na nedávné společné vycházce s Gasem v Budějovicích. Prohlédnout si je můžete tady. Jeden portrét Ayly si dovoluji zveřejnit i u nás:
Ayla_2
Naše holky mají pré, užívají si lítačky po louce, bobování a hry s dětmi a vůbec jim nevadí, že není na programu trénink nebo výstava :-). Pár včerejších domácích fotek jsem dala do alba na picasu.
3.-5.12.2010 - "Mikulášský psí víkend" s Katkou a Lukášem:
v pátek 3.12.2010 jsem se byla poprvé podívat na pravidelném setkání předvychovatelů psů pro nevidomé pod vedením Jitky Lebedové. Ráda bych vyjádřila velikou úctu a obdiv Jitce a všem předvychovatelům. Jejich práce je velmi náročná a trpělivost, se kterou ji provádějí, je pro mě ohromující. V nepříjemném mrazu předvychovatelé s přidělenými pejsky předvedli, co již umí, konzultovali své výsledky a dostali instrukce pro další postup předvýchovy na příští měsíc. Na tomto setkání jsem se osobně seznámila i s Pavlou, která pracuje s fenečkou Luisou (DOMALUJ SI Leneli) z našeho posledního vrhu. Luisička je velmi hezká a kontaktní fenka, má radostný projev a zatím to holkám spolu moc hezky jde. Pár fotek z tohoto příjemného setkání jsem dala do alba. Podívat se přišla i Terezka s Aylou - ráda jsem vás viděla ;-).
21-large_313-large_205-large_4
Naše Deminka se s Luisou chvilku viděla a pak odjela s Jardou na víkend v Praze.
Adjara pokračovala s námi do Rakouska.
------------------------------------------------------------------------
sobota 4.12.2010 mezinárodní výstava psů Wels, Rakousko, rozhodčí Brigitte Bregenzer (A):
BLUE MOON - V1, CACA ve třídě šampionů, CACIB.
Moon touto výstavou dokončil šampionát Rakouska a stal se šampionem čtyř zemí.
BLUE PLANET - V2, res.CACA ve třídě otevřené
ADJARA BELA (necelých 5 měsíců po štěňatech) V3 ve třídě šampionů a kvalitní konkurenci.
BAYLA BAYLA - Veteranensieger
------------------------------------------------------------------------
neděle 5.12.2010
mezinárodní výstava psů Wels, Rakousko, rozhodčí Phylis Poduschka-Aigner (A):
BLUE MOON - zopakoval V1, CACA ve třídě šampionů, CACIB. Erice ještě i tady moc gratuluji.
BLUE PLANET - V2, res.CACA ve třídě otevřené, res.CACIB
ADJARA BELA - V3 ve třídě šampionů, po oba dny dostala Jaruška krásný posudek.
BAYLA BAYLA - Veteranensieger
Veteran-large

------------------------------------------------------------------------
Cestou z nedělní výstavy jsme si udělali příjemnou zastávku v Českých Budějovicích a pomazlili se se štěňátky z vrhu "D" v chovatelské stanici Bila Kaífa. Dita připravila pohoštění, za které by se nemusel stydět ani zkušený pořadatel velkolepých rautů :-D. Skoro jsme se lekli, že jsme omylem vlezli někomu do svatební hostiny :-D. Rozhodně musím doma okopírovat pár receptů na tyhle lahůdky, dieta nám tedy opět nehrozí :-).
"Tulipánka" Barcelona i jejích pět prcků jsou k zulíbání a beardedka Líza, která každým dnem čeká narození vlastních vousatých štěňátek, nám předvedla kojení malých kraťand a taky to, jak si umí labužírovat život. Dito díky, bylo to moc fajn!
02-large_206-large_221-large_4
29.11. přidány nové fotky volného blue-merle pejska Dorada Z Tau´Ri. Veškeré informace o něm sdělí případným zájemcům chovatelka Dana Zimová.
Img_0665-largeImg_0689-largeImg_0768-large
24.11.
Včera jsem měla možnost navštívit modrá štěňátka v ch.st. In-Sitú. Terezka měla problémy s počítačem a málo času, proto déle nemá aktualizaci. Ti, kdo netrpělivě čekají na aktuální fotky těchto štěňátek, se mohou zatím podívat k nám do alba. Dva modří kluci jsou ještě volní ;-).
Img_6323-largeImg_6336-largeImg_6309-large
Domov hledá také jeden trochu větší modrásek v ch.st. Z Tau´Ri.
No a komu by se z modré barvy už točila hlava, může mrknout k Ditě (ch.st. Bila Kaífa) na štěnda po "Tulipánce" Barceloně a bratrovi naše Djarua, Zenithovi. Tam není modré štěndo ani jedno :-D.
16.-17.11.
Moonovi a krásné Mery se narodilo 5 štěňátek v ch.st. of Bohemia Balada. Erika jim založila stránku. Následující den Moon složil zkoušku IPO-V. Sabině ke štěndům a Erice k obojímu :-) moc gratulujeme.
13.11.
Včera jsem vzala všechny tři  fenky na výlet do Třebechovic pod Orebem, kam se přestěhovala Lenka s pejsky A JÉJE "Jejdou" a DOMYSLÍM TO "Myslim". Společně jsme vyrazili na bezva podzimní procházku a lítačku po promáčené louce. Z Mysliho roste moc pěkný aktivní pejsek s velikým zájmem o aport. Zatím má ještě každé ouško jinam a vypadá srandovně. V kombinaci s věčně veselou náladou a pletoucíma nohama je to smíšek k pomuchlání.
Fotky z procházky jsem dala do alba na Picasu.
Na fotkách zde v novinkách je postupně Lenka se všemi pejsky, PeeTee se štěňaty Myslim a Demi, samostatně v postoji Jejda (A JÉJE Leneli), ležící PeeTee (BLUE PLANET Leneli), stojící babička Bayla (BAYLA BAYLA Nirreterrit), blue merle 4 měsíční pejsek Mysli (DOMYSLÍM TO Leneli) a jeho sestra Demi (DÁMA V ČERNÉM Leneli). Na poslední fotce jsou obě štěňátka spolu při hře.
Img_5549-largeImg_5691-largeImg_5775-largeImg_5736-largeImg_5955-largeImg_5755-largeImg_5921-largeImg_6011-large
11.11. Zlatí kluci z našeho vrhu "C" dnes slaví první narozeniny. Všem těmto krasavcům posíláme pusu na čumáčky a přejeme spoustu lásky, her a zábavy!
6.11. Dnes je to rok, co jsme museli nechat uspat voříška Kima :-(. Tahle vzpomínka nás ještě stále všechny bolí.
19.10. Bayluška dnes v plné síle slaví osmé narozeniny a stává se oficiálně veteránkou. Přejeme jí i všem jejím sourozencům spokojený "důchod"! :-)
17.10. Naše chovatelská stanice posílá sponzorský dar na sraz kraťand, který se uskuteční v Horce nad Moravou 30.-31.10. Doufáme, že se Vám letošní samolepky budou líbit ;-). My letos nepřijedeme, o to víc se budu těšit na fotky, videa, zážitky a reportáže účastníků. Užijte si ho a ať vám vyjde nálada a počasí!
17.10. Speciální výstava Praha Rychety, rozhodčí:  Klaus Frankenberger, D
Na druhé výstavě jsem už nebyla ani já, ani Cifršpión, naši kluci ale opět zazářili a udělali mi obrovskou radost.
Cinky Linky "Dastík" získal dalšího CAJCe! Katko super, moc gratuluju!!!
Moon ve třídě vítězů vybojoval znovu V2, res.CAC a Čerýsek nás totálně dostal, když ze třídy pracovní vyhrál CACe, Vítěze speciální výstavy a nakonec i BOBa!!!
Čerys svou skvělou "jízdou" splnil podmínky pro udělení titulu Klubový šampion krásy.
Přiznám se, že jsem jeho umístění tak vysoko nečekala ani jeden den, moc a moc Erice gratuluju!!!
16.10. Klubová výstava Praha Rychety, rozhodčí: Harald Steinmetz, D
Protože jsem byla pracovně v Praze, zůstala jsem do soboty a užila si tuto výstavu jako divák a fotograf.
Ve třídě mladých se z pěti vystavených pejsků umístili Lenelíci na prvních dvou místech!!!
Cinky Linky "Dastík" získal CAJCe a Cifršpión "Cifi" V2, máme velikou radost a gratulujeme majitelům!
Ve třídě otevřené zazářil Čerýsek, když získal CACe, Moon byl ve třídě vítězů ohodnocen V2, res.CAC. Gratulujeme Erice.
Naše fotky z této výstavy najdete v albu pod tímto odkazem. Pokud objevíte chybu nebo znáte jména pejsků, u nichž mám otazníky, prosím napište mi, provedu opravu, nemám katalog. Děkuji.
04-large_307-large_221-large_230-large
11.10. Mezinárodní výstava České Budějovice, rozhodčí Margit Brenner (A):
BLACK SPACE Leneli získal ocenění V2, res.CAC, res.CACIB. Ladě gratulujeme!
-----------------------------------------------------------------------------------------
Blackův taťka, syn naší Bayly, Čerýsek, vyrazil s Erikou čichat - a úspěšně složili stopařskou zkoušku na cizí stopě - FPr-2!!! Super, Eri!
No a v rodině ještě zůstaneme, BLUE MOON se stane taťkou vrhu "E" of Bohemia Balada.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Do fotoalba našich fen jsem přidala spoustu nových fotek...
Pt7-large_2Demi7-large_2Bay5-large_2Demi40-large_2
30.9. Po několika dnech je zase pěkně, tak jsem při ranním venčení udělala pár fotek naší smečky. Najdete je ve fotogalerii.
29.9. CIMPR CAMPR Leneli "Loteček" se podruhé narodil. Měl neprůchodná střeva - v lese sežral docela malou zelenou šišku, ale ta se uvnitř "šprajcla" tak dokonale, že to pejska málem stálo život.  Loteček je již po operaci, rychle se zotavuje a až mu zaroste oholené bříško, možná se i ukáže na nějaké psí akci. Majitelka nám poslala dvě fotky z léta, pejsek je fešák,  byla by ho škoda. Ještě že to dobře dopadlo - a ostatním poblázněným mlaďochům vzkazujeme "nemusíte taky sežrat všechno!!!" ;-)
Lot2-largeLot1-large
Aktualizovali jsme odchovy, vrh "D" má vlastní stránku.
27.9. Martinu Hájkovou, majitelku Ayty, jsem stihla ještě vidět "2v1", ale bylo to tak tak :-). Včera se Martině narodila holčička Anička!!! A prý není ani blue-merle :-D, ani krátkosrstá - je to totiž největší vlasatice z celé porodnice!!! Tak my moc a moc gratulujeme a Anince přejeme, ať je zdravá, krásná a šikovná, rodičům dělá jen samou radost... a ať má ráda kraťandy! ;-)
23.9. Minulý týden jsem strávila pár dní v Praze u Lady, Bleka a Deliho. Měla jsem s sebou i Demi a Graye, tak bylo docela veselo :-D. Sešli jsme se také s Terezkou a Aylou, Martinou a její Aytou a navštívili jsme Mirka a Cirkuse. Pár fotek jsem dala do alb na picasu. Děkujeme také Katce Žukowské za fotky Dastyho (CINKY LINKY). Deminka roste jako z vody.
Ay4-largeBl4-largeDasty_3ZmizteCirkus3-largeG3-large
19.9. Naši odchovanci nám dělají obrovskou radost:
Čerýsek vyrazil s Erikou 10.9. na pasení do Martínkovic a zvládli spolu HWT a dokonce i IHT1. Rozhodčí: Radko Loučka. Těmito zkouškami Čerys dokončil podmínky pro získání titulu Klubový šampion práce. Erice moc gratulujeme!!!

Black dnes s Ladou složil ZOP na 90 bodů, i Ladě gratuluji - a připojuji odkaz na jednu jejich tréninkovou fotku...
___________________________________________
Štěňátka z vrhu "D" už odešla k novým majitelům. Luisu a Deliho bude možné potkat v Praze, Mysliho v Ostravě, Deminka zůstala u nás a Gray bude naši chovatelskou stanici reprezentovat v daleké Moskvě. Všem štěňátkům přejeme krásný, aktivní a dlouhý život plný lásky, her, radosti a legrácek. Budeme rádi za každou zprávu o nich, fotku a třeba i popis toho, co prcek tropí. Tato štěňátka jsem si moc a moc užili, bylo to krásné léto.
8.9. Máme za sebou výlet do Pardubic na vyšetření očiček. Všechna štěňátka jsou prostá všech sledovaných očních vad. Maminka Adjara už je doma v Praze a my začínáme balit výbavičky štěňátkům, která se o víkendu vydají na cestu do nových domovů. Mnoho fotek a videí čeká, až bude víc času se jim věnovat, řada na ně přijde asi až za dlouhých zimních večerů.... ještě jednou vkládám odkaz na video "sešn v rákosí", které mělo veliký úspěch.
Adj-largeAll-large
6.9. Jdeme do finále - štěňátka mají zápisová čísla, jsou naočkovaná, načipovaná a mají vystavené europasy. Tento týden necháme zkontrolovat očka v Pardubicích a o víkendu nás Luisa, Deli a Mysli opustí. Jitka vybrala předvýchovu pro Luisu přímo v Praze, o podněty v ruchu velkoměsta tedy nouzi mít nebude. Gray u nás ještě chvilku zůstane, aspoň si bude mít naše malá černoška s kým hrát.
3.9. Navštívila nás Klára Bisová a udělala moc pěkné fotky. Mrknout se můžete tady.
1.9. Máme doma prvňáčka - Eliška dnes zahájila školní docházku. Čeká nás další životní etapa...
E1-mediumE2-medium
Štěňátka si zvykají na obojky, začalo nám období divočejších her. Nové fotky brzy přibudou ve fotoalbu vrhu "D", zatím ochutnávka:
Img-2281-mediumImg-2524-mediumImg-3012-mediumImg-2769-mediumImg-2729-mediumImg-2697-mediumImg-2954-mediumImg-2965-medium
__________________________________________________________________
Velmi nás těší zájem o předvýchovu Luisy i nabízená pomoc lidí, kteří by si ji k sobě byli ochotní vzít na přechodnou dobu a pokračovat v socializaci, než se najde "ten pravý" předvychovatel. Uvidíme, koho si Jitka vybere. Všechna štěňátka z vrhu "D" jsou tedy zadaná.
__________________________________________________________________
Přijímáme záznamy na štěňátka z vrhu "E", více v plánech. Zájemce o prosím, aby kontaktovali přímo Terezku a na konkrétních věcech se domlouvali s ní. Děkuji.
30.8. Udělali jsme první pokusy o společné fotky štěňátek ve věku 6 týdnů. "Zaživa" se jim moc nechtělo a vymýšleli spoustu jiné zábavy, nejlépe proto dopadla skoro spací fotka - ale máme trochu natrénováno na příště :-).
AlldMysli
28.8. DOMALUJ SI "Luisa" hledá předvychovatele
Naše malá Luisa zatím neví, kam od nás pojede. O tuto fenku má zájem organizace pro výcvik vodících psů pro nevidomé - hledáme proto rodinu, která by se ujala předvýchovy této fenečky (bližší podmínky najdete tady). Fenka by byla v této rodině zhruba na 10-12 měsíců, musela by se naučit základy "slušného chování", pohyb ve městě, v dopravních prostředcích, v obchodech a další věci. Organizace hradí krmení a základní veterinární péči pejska v předvýchově - a k tomu dává měsíčně ještě drobnou finanční odměnu. Zhruba jednou za 2 měsíce se předvychovatelé scházejí, ukáží, co se pejsek naučil, dostanou rady a náměty pro další práci a dostanou "domácí úkoly" na další období. Pokud byste chtěli přispět k předvýchově fenky, která by pak mohla být velikou pomocnicí nevidomému člověku, prosím kontaktujte mě nebo přímo Jitku Lebedovou. Děkuji.
__________________________________________________________________
Mezinárodní výstava prů INTERDOG BOHEMIA, rozhodčí Ingrid Hein, Estonia:
BLACK SPACE Leneli - V2, res.CAC ve třídě otevřené
BLUE MOON Leneli - V1, CAC ve třídě šampionů (dokončil šampionát ČR), CACIB
Gratulujeme Ladě a Erice
__________________________________________________________________
Aktualizovala jsem stránku NAŠI PSI - malá Demi zůstane s námi
25.8. Adjara nám trošku zamotala hlavu, když dva dny smutnila a byla hodně unavená. Chtělo to ale jen více odpočívat a fenka už je zase ve své štěkací a tenisákové formě, tak se nám všem ulevilo.
Pětitýdenní štěňátka vymýšlejí spoustu lotrovin, některé jsem zachytila na video. Doufám, že se bude líbit ;-).
22.8. Na stránce štěňátek jsou nové fotky ve věku (skoro) 5 týdnů
Opět přibyly i fotky ve štěněčí galerii - pro ty, kdo toho ještě nemají dost... :-)
15.8. Krajská výstava psů Ostrava, rozhodčí Miroslav Václavík: CINKY LINKY ("Dasty") získal krásný posudek a hodnocení V1, vítěz třídy mladých. Moc gratulujeme Katce Žukowské.
Ve fotogalerii štěňátek přibyla halda nových fotek.
14.8. BLUE MOON složil zkoušku vloh ovčáského psa - ZVOP. Gratulujeme Erice.
12.8. Dnes jsme byli na tréninku obrany s Blekem (BLACK SPACE), PeeTee (BLUE PLANET) a Barnym (CIK CAK). Fotky jsem dala sem.
10.8. Jeden klik - a původní fotogalerie zmizela smile. Kdo umí, umí, no... smile.
Znovu staré fotky nebudu nahrávat - štěňátka rostou před očima, jsme hodně venku a už s nimi začíná být veselo. Přidala jsem tedy pár aktuálnějších snímků... a za štěňátka fotky Bleka, kterému to na táboře v Žamberku super skáče.
7.8. Na stránce štěňátek jsou aktuální fotky jednotlivých prťat.
5.8. Štěňátka mají jména:
DIPLOMAT "Deli"
DOMYSLÍM TO "Mysli"

DORIAN GRAY "Gray"
DÁMA V ČERNÉM "Černoška, Demi"
DOMALUJ SI "Luisa, Lojzička"
3.8. Štěňátkům jsou dva týdny. Už mají otevřená očka a včera jsme je poprvé odčervili. Všichni už váží okolo 1,2 kila, snaží se stavět na nožky a štěkat. Ve fotogalerii je pár novějších fotek, brzy přibudou čerstvé fotky jednotlivých štěňátek.
01-medium_2 08-medium
Příští týden v Žamberku probíhá soustředění agility, přijedou si zacvičit i naši odchovanci Black Space a Cik Cak. My se po čase pokusíme o něco s PeeTee. Chceme vyrazit i na trénink obrany, který se bude domlouvat operativně podle programu agility a počasí. Pokud by se někdo vyskytoval v našem okolí a chtěl se k nám přidat, ozvěte se, rádi vás vezmeme do party.
24.7. Přidána záložka Plány
Naši prťousci krásně přibírají, začínají jim tmavnout nosánky, zužují se lysinky a vyjíždí jim syté pálení po mamince. Z těch modrých kožíšků se nám točí hlava...
Ve fotogalerii jsem jim založila složku, kam budu postupně přidávat fotky.
22.7. Štěňátka mají na své stránce první samostatné fotky.
19.7. Jarušce se narodilo 5 štěňátek. Máme tři krásné blue-merle pejsky, jednu trikolorní a jednu blue-merle fenku. Modrá fenka má bílý proužek srsti v barvě pláště a hodně bílou hlavu. Pro nestandardní zbarvení nebude vhodná do výstavního kruhu a do chovu, ale bude rozhodně nevšednísmile.
Pár úplně prvních fotek:
01-medium19-medium18-medium17-medium14-medium22-medium23-medium24-medium21-medium
18.7. Byli jsme navštívit Hanku a Dupinku. Pár fotek jejich krásných štěňátek jsem dala do alba.
Ochutnávka...

Img-8819-smallImg-8833-smallImg-8922-small

Jaruška se přestěhovala k nám a chystáme se na narození štěňátek. Zabydlená byla jako vždycky během pěti minut, má nás jako víkendovou chalupu smile. Hned začala s Baylou a PeeTee hlídat u plotu a aportovat klacky, ale na můj vkus trochu divoce, tak se mi teď rozvaluje u nohou a střeží počítač :-). Jak to Jarušce sluší se můžete podívat tady.
Img-8951-small
14.7.
Prý neaktualizuji stránky ;-). Člověk ale pořád nemůže sedět u počítače... a je toho tolik k vidění...
Byli jsme se trochu zapotit, vykoupat a pokochat památkami v Berlíně a okolí (pár fotek).
Baylině dceři Čarodějce se narodilo 10 štěňátek ve stanici Z Tau´Ri.
Záchranářka Ayla složila zkoušku RH-E. Gratulujeme Terezce Janovské.
Pasačka Čerynka složila úspěšně HWT. Gratulujeme Ivaně Horské.
Navštívil nás osmiměsíční Cifršpión, roste z něj moc pěkný pejsek (fotky můžete vidět tady)
V říjnu bude další kraťandí sraz - už se můžete hlásit Erice!
V příštím týdnu očekáváme narození štěňátek. Moc se na ně těšíme.
19.6. MVP Intercanis Brno, rozhodčí MVDr. Vladimír Fiala:
Blue Planet "PeeTee" - CAC, CACIB - dokončila podmínky pro získání titulu Interšampion. Naše fotky.
14.6. Jaruška má potvrzenou březost. Štěňátka by se měla narodit cca 20.července.
13.6. Zatímco my jsme si užívali výletní, povídací, grilovací, stavebně poradenský ;-) a jezdecký víkend  na Šumavě s rodinou, ve které stále přibývají další děti (čas od času provádíme sčítání :-), v Lanškrouně se konala

3. Krajská výstava psů "O pohár Zemské koruny" (Odkaz na stránky výstavy.).
Rozhodčí v kruhu KK: Tibor Havelka
Blue Moon - V1, vítěz třídy; Blue Planet "PeeTee" - V1, vítězka třídy, krajská vítězka

Moon s PeeTee přivezli pohár za 3. nejkrásnější pár výstavy (rozhodčí: M. Václavík)
Handlovala Erika, které děkuji a gratuluji.
PeeTee přidala ještě pohár za 1. místo v soutěži "Dítě a pes"s Adámkem Vičarem ;-). Jsem moc ráda, že si ji do této soutěže někdo vybral, Adámek měl jistě z poháru radost. Naše PeeTee je bezva "půjčovací" fenka na takovýhle typ zábavy - miluje děti, skvěle na ně reaguje a přitom je k nim neuvěřitelně jemná. Úplně ji vidím, jak se celá šmrdolila, musela být ve svém živlu a podle ohlasů, mailů a telefonátů jejich vystoupení opravdu mělo atmosféru a kouzlo.Za první fotky moc děkuji Davidovi Mertovi, který na této výstavě s Rockym (vnukem Bayly) získal Krajského vítěze a s Clarkem (pravnukem Bayly :-D) vítěze třídy mladých. Gratulujeme!

Dp1Dp2

HOLANDSKO
- krytí Adjary Flynnem
(16.-19.5.)
Znovu jsem navštívila "Marijkes" - dvě dámy a paní chovatelky v Holandsku. Marijke van der Noordaa vlastní chovatelskou stanici Markylla´s, Marijke Spiering chová kraťandy s příjmením Farthing. Obě tyto chovatelky žijí v malých řadových domečcích přes ulici, dlouhou dobu spolupracují v chovu, vystavování a také při výcviku svých psů. Krátkosrsté kolie je provázejí bezmála 30 let. Všude v interieru jejich domovů jsou umístěny poháry, kokardy, zarámované fotky jejich současných i předchozích psů. Další fotky je možné vidět při listování v pečlivě řazeném naditém albu. Psi pocházející z chovů obou chovatelek jsou dnes již legendami, o každém z nich umí paní chovatelky promluvit, na každého si velmi přesně pamatují. Považuji za velikou čest, že se od takovýchto osobností mohu alespoň trošce z jejich vědění přiučit, každé setkání s nimi mě obohacuje.Obě chovatelky vlastní celkem veliký počet psů, žijí s nimi ale v rodinné harmonii a všichni jejich čtvernožci je zbožňují. "Marijkes" své vysloužilé psy neprodávají - díky tomu jsme měly jedinečnou možnost vidět na vlastní oči některé legendy chovu. Nejstarší byla šestnáctiletá fenka Markylla's Sweet Blue Mary-Lou, kterou jsme viděly spolu s její osmiletou vnučkou Markylla´s Mirthe Lynn. Za srdíčko nás chytil i dědoušek Si-Si´s Travelling Heartbreaker, kterému je úctyhodných 14 let. Znovu jsem musela obdivovat a vyfotit desetiletého Caspera, otce našeho prvního vrhu, a také jeho mladšího bratra Magica (moje fotky), otce vrhu "D" Nirreterrit. Moc milá je i desetiletá Elke vom Ihlpol a její syn Markylla´s Magic Finnish Touch. Nejvíce mě pochopitelně uchvátil Flynn, protože to je opravdu myšáček... Jeho mazlivá, přátelská povaha a bezprostřednost je omračující. Snažila jsem se i něco fotit, ale zatímco v Čechách řádily deště a povodně, v Utrechtu bylo prudké sluníčko - a tak je na fotkách mnoho stínů a pes vypadá skoro jako když nemá pálení :-)... Lépe se povedly fotky z března. Děkuji Ditě, která jela se mnou, za společnost, střídačku v řízení, bezva pokec, super angličtinu a společné putování. Naše fotoalbum můžete promrknout tady.
1.6. Přidávám odkaz na pražskou venčící procházku, které se zúčastnilo 6 KK.
28.5. Přišly nám výsledky DNA testů Flynna. Pejsek je CEA DNA Normal a MDR1 -/-.
Genetický profil našich štěňátek je tedy jasný, všechna na tom budou stejně jako rodiče.
26.5. Naše PeeTee byla během mé cesty do Holandska na prázninách u Lady a Bleka v Praze. Vyzkoušela si spoustu věcí, se kterými se u nás nesetká - třeba jízdu metrem a tramvají. Lada ji také naučila olíznout se na povel "Blíz" a poprosit si o pamlsek jako cirkusáček :-D. Lada nám PeeTee přivezla, v pondělí večer si vyzkoušela procházku orlickými lesy za pořádné bouřky a v úterý dopoledne jsme zajeli vyzkoušet obranu, kterou s Blekem nedělají. Blečulína musím pochválit - šel do toho hned "zvostra" a skoro jsem se bála o "srandakšírečky", které mu Lada nasadila :-D. I ona měla co dělat, aby to ustála... :-D. Fotky.
22.5. Mezinárodní výstava Litoměřice, rozhodčí Beradze Iuza, GE
Moon - V1; Adjara - V1, CAC, CACIB, BOB. , 3. BIG!!!
Adjara tak dokončila Ch. ČR a splnila podmínky pro udělení titulu Interšampion.
V kruhu kraťand handlovala Erika Pavlíková, v závěrečném kruhu, kde skupinu FCI 1
posuzoval p. rozhodčí Redlicki z Polska, Jarušku profesionálně předvedla slečna Monika Žáková. Oběma handlerkám moc děkuji.
Speciální dík (a gratulace k šeltiímu titulu BOB), patří Katce Pánkové, která Jarušku na výstavu vezla.

PPČ

Časopis Pes přítel člověka mě před časem požádal o odpovědi na tři záludné chovatelské otázky :-).
Odpovědi si můžete pečíst v aktuálním čísle.
16.-19.5. HOLANDSKO - reportáž a fotky z výletu na krytí zpracováváme...
16.5. Mezinárodní výstava Bratislava, Rozhodčí: Judith Papp (HU)
Blue Moon - V1, CAC, res.CACIB, dokončil šampionát Slovenska
Erice gratulujeme.
15.5. Klubová výstava Řepeč u Tábora, rozhodčí Jean-Paul Kerihuel (F)
Cik Cak - VN1, nejlepší dorost
Black Space - V3, Blue Moon - V4 v otevřené třídě
Blue Planet - V2, res.CAC za šampionkou Nelinkou Lenky Ajmové,
takže dokončila podmínky pro splnění titulu Ch. ČR.
Black Space a Blue Planet byli uchovněni. Naše fotky
13.5. Flynn byl 8.5.2010 vystaven
na klubové výstavě The Collie Association v belgickém městě Genk.
Posuzoval Brian Hawkins z Anglie:
Flynn získal ocenění CAC + klubový vítěz + BOB + res.BIS
Na poháry se jedeme podívat s nevěstou Jaruškou osobně - více zde.
Flynn
10.5. O víkendu jsme s Eliškou a Žážou provozovaly oblíbený sport naší PeeTee - "BUBLING" ;-) Pár fotek najdete tady.
Pt
1.5. Mezinárodní nominační výstava Lodž, PL, rozhodčí: Brenda Banbury (GB)
MOON získal CWC, kterým dokončil šampionát Polska, dále poslední CACIB na Interšampiona a k tomu ještě Nominaci na Crufts 2011 ;-) Eri SUPER!!!
25.4. Přišlo nám pár nových fotek pětiměsíčních pejsků z vrhu C. Cifršpión s Ciferníkem se náhodou potkali na výletě (svět je malý), na samostatných fotkách je Cimpr Campr z Plzně (hlava) a Cinky Linky z Jablunkova (skaut se žlutým šátkem). Děkujeme majitelům za fotky a budeme rádi za další ;-)

Lot Cifisaryk Dasty


24.4. Mezinárodní výstava psů České Budějovice, rozhodčí: M. Krinke, CZ
BLACK SPACE Leneli - V1, CAC, CACIB!!! Ladě moc gratulujeme!
Erika s MOONem také nezaháleli - složili zkoušku BH. Eri ;-) co dodat...
20.4. Užíváme si jara s dětmi, pejsky a přáteli. Ve fotoalbu máme pár nových fotek
Lada poslala jednu novou fotku Blečka (BLACK SPACE Leneli), díky!
Blek
10.4. Národní výstava psů Ostrava, rozhodčí Ing. Leoš Jančík
pětiměsíční Dastík byl ve třídě štěňátek diskvalifikován, ale není všem dnům konec ;-)
ADJARA - V2, res. CAC ve třídě otevřené
BLUE PLANET "PeeTee" - V1, CAC ve třídě šampionů
Titul CAJC ve fenkách a oba tituly Národní vítěz obdržela vnoučata naší Bayly, psí CAJC unikl dalšímu vnoučkovi "o psí chlup" :-).
------------------------------------------------------------------
MOON složil v Hradci Králové zkoušku ZZO - 53 bodů, známka: výborně! Gratulujeme Erice.
3.4. Ayta se zúčastnila závodů agility v Masečíně, kde ve zkouškách LA1 obsadila 2. místo. Gratulujeme!
13.3.
Cestou z Anglie jsme navštívili chovatelskou stanici Markyllas v Holandsku. Prošli jsme se lesem s chovatelkou Marijke van der Noordaa-Meertens, téměř desetiletým Casperem, otcem našeho vrhu "Č" z roku 2005 (viz. 2005 - Č) a s Flynnem, který se stane otcem našeho letošního vrhu "D" (viz. Plánujeme). Při pohledu na tyto dva psy jsem si po Crufts výstavě opravdu zlepšila náladu. TO jsou podle mě kraťandy, tohle mělo šťávu! Na štěňousky se moc a moc těšíme. Fotoalbum.
D
11.3. Vysněná výstava, "nejlepší a největší na světě", to jsme museli vidět!!! Rok příprav, získávání nominací, krevních testů, zařizování hotelů a všech dalších potřebností byl za námi a nastal den D. Byli jsme tam! Prostředí je překrásné, organizace velkolepá, kruhy prostorné a plně pokryté kobercem, dostatečný prostor pro umístění každého psa, okolo kruhu židle pro diváky, přesné časové dodržování programu, stánky se vším možným i nemožným za ceny vysoké i překvapivě přijatelné, všude čisto, prostor, přímý přenos soutěží z hlavního "Arena" kruhu do všech hal, neopakovatelná atmosféra závěrečných soutěží... to rozhodně stálo za to vidět.
Posuzování v kruhu kraťand bohužel zklamalo naše očekávání, hlavní roli hrála nesprávná strana vodítka a co se týče psů, nebylo moc na co koukat. Kdo by v zemi původu plemene očekával prvotřídní jedince a třeba i inspiraci pro chov a vystavování, musel být zklamaný. Vzhled a chování některých vysoce oceněných jedinců byl pro mě osobně spíše odstrašující :-(, outfit a chování mnoha vystavovatelů pobavil :-D.
Jako vůbec první české KK vystavené na této prestižní show se ukázali odchovanci naší chovatelské stanice. Ostudu jsme neudělali, MOON získal 4. místo a titul Reserve, ADJARABLUE PLANET "PeeTee" - shodně 5. místo a tituly VHC (Very highly commended). Vzhledem k úrovni posuzování a kvalitě vítězných zvířat považuji ale získané diplomy a kokardy spíše za pěkné upomínkové předměty. Já osobně bych se na výstavu ještě v budoucnu ráda vrátila jako divák - pro její neopakovatelkou atmosféru. Fotoalbum.

Crufts1 Crufts2

3.3.

V pátek k nám přijel na jarní prázdniny Baylin synáček Cirkus. Matka Bayla s neteří PeeTee na něj nejdřív vrčely, ale hošík si je rychle získal svou dětskou bezprostředností - vyceněné zuby vždy hbitě olízal :-D. Dámy pochopitelně neodolaly dlouho ;-).
C1 C2
Stavili se Mertíci s Rockym a Clarkem (vnukem a pravnukem Bayly). David nacvakal bezva snímky.
Sešlo se i pár KK v Praze, z Lenelek se zúčastnila Ayla a Cik Cak. Reportáž najdete u Terezky.
Přišly nám nové fotky fenky Čáry Máry "Aminky", přidala jsem je do jejího alba.
Aktualizovala jsem stránku vrhu "A".

15.2. Ukázka dekorativní činnosti naší PeeTee - zimní večery jsou už prý příliš dlouhé.
Předvedla nám úpravu mnoha předmětů - např. nůžek a víčka od misky Tupperware. :-D

Vicko Nuzky

PES ROKU
2009

vyhodnocení soutěže
Klubu chovatelů
collií a sheltií Praha

10.2.2010
BLUE MOON - nejlepší mladý pes (83 bodů)
BLUE MOON - nejlepší dospělý pes (405 bodů)
ČORO MORO Nirreterrit - 2. nejlepší dospělý pes (275 bodů)
A JÉJE - 14. místo v dospělých psech (19 bodů)
--------------------------------------------------------------------
BLUE PLANET - 6. místo v mladých fenách (86 bodů)
BLUE PLANET - 3. místo v dospělých fenách (251 bodů)
AYLA AYLA - 16. místo v dospělých fenách (19 bodů)
AUTORITA - 23. místo v dospělých fenách (9 bodů)
--------------------------------------------------------------------
Leneli - 2. místo v chovatelských stanicích!!!
(1161 bodů, nejvyšší průměrný počet bodů na psa - 165,875)

ADJARA BELA nasbírala celkem 240 bodů, což by jí vyneslo 4. místo v dospělých fenách, ale protože spolumajitel není členem klubu, nebylo jí toto umístění uznáno. Její body byly započteny pouze do chovatelských stanic. Z tohoto důvodu jsme se s Jardou dohodli, že fenka přechází do našeho plného vlastnictví.
Čerýskových 275 bodů by bohatě stačilo na vítězství v chovatelských stanicích, náš první vrh byl ale zapsán na chov. stanici Nirreterrit a proto připadly bodíky tam ;-). Je to pro mě celkem formální detail ;-), tento pes je naším skutečným odchovancem, hrdě se k němu hlásíme a jeho umístění a výstavní úspěchy nám dělají radost, přestože "ofiko" s ním máme společnou jenom jeho maminku a dceru :-).

Moc gratuluji a děkuji Erice, která má na výsledcích největší podíl, a dále Lence Boháčové, Terezce Janovské, Janě Ortové, Ladě Chvojanové a Jardovi Lochmanovi, majitelům ostatních kraťand, které nás v této soutěži reprezentovaly. Kompletní výsledky.
4.2. Čerys obdržel oficiální potvrzení a je tedy právoplatný INTERŠAMPION. Moc gratulujeme!
Pejsci z našeho posledního vrhu mají vlastní stránku.
25.1. Ayta si z Lounských závodů "O sněhovou vločku" odvezla pohár za 3. místo v agility. Gratulujeme!
Ayla má nový blog, moc se Terezce povedl, jukněte ;-).
14.1. Všichni naši pejskové jsou v nových domovech. Video, jak se Světlík učil "sedni", najdete tady, fotky z posledních dnů s Cirkusem můžete vidět tady.
Nebyl čas na výrobu kalendářů ani PFek, štěňátkování nás úplně pohltilo. Omlouváme se a přejeme všem, kdo k nám chodí, příjemný a šťastný rok 2010.