News 2010

rok 2009 / rok 2008 / rok 2007 / rok 200619.6. MVP Intercanis Brno, rozhodčí MVDr. Vladimír Fiala:
Blue Planet "PeeTee" - CAC, CACIB - dokončila podmínky pro získání titulu Interšampion. Naše fotky.
14.6. Jaruška má potvrzenou březost. Štěňátka by se měla narodit cca 20.července.
13.6.

Zatímco my jsme si užívali výletní, povídací, grilovací, stavebně poradenský ;-) a jezdecký víkend  na Šumavě s rodinou, ve které stále přibývají další děti (čas od času provádíme sčítání :-), v Lanškrouně se konala

3. Krajská výstava psů "O pohár Zemské koruny" (Odkaz na stránky výstavy.).
Rozhodčí v kruhu KK: Tibor Havelka
Blue Moon - V1, vítěz třídy; Blue Planet "PeeTee" - V1, vítězka třídy, krajská vítězka

Moon s PeeTee přivezli pohár za 3. nejkrásnější pár výstavy (rozhodčí: M. Václavík)
Handlovala Erika, které děkuji a gratuluji.
PeeTee přidala ještě pohár za 1. místo v soutěži "Dítě a pes"s Adámkem Vičarem ;-). Jsem moc ráda, že si ji do této soutěže někdo vybral, Adámek měl jistě z poháru radost. Naše PeeTee je bezva "půjčovací" fenka na takovýhle typ zábavy - miluje děti, skvěle na ně reaguje a přitom je k nim neuvěřitelně jemná. Úplně ji vidím, jak se celá šmrdolila, musela být ve svém živlu a podle ohlasů, mailů a telefonátů jejich vystoupení opravdu mělo atmosféru a kouzlo.Za první fotky moc děkuji Davidovi Mertovi, který na této výstavě s Rockym (vnukem Bayly) získal Krajského vítěze a s Clarkem (pravnukem Bayly :-D) vítěze třídy mladých. Gratulujeme!

Dp1Dp2

HOLANDSKO
- krytí Adjary Flynnem
(16.-19.5.)
Znovu jsem navštívila "Marijkes" - dvě dámy a paní chovatelky v Holandsku. Marijke van der Noordaa vlastní chovatelskou stanici Markylla´s, Marijke Spiering chová kraťandy s příjmením Farthing. Obě tyto chovatelky žijí v malých řadových domečcích přes ulici, dlouhou dobu spolupracují v chovu, vystavování a také při výcviku svých psů. Krátkosrsté kolie je provázejí bezmála 30 let. Všude v interieru jejich domovů jsou umístěny poháry, kokardy, zarámované fotky jejich současných i předchozích psů. Další fotky je možné vidět při listování v pečlivě řazeném naditém albu. Psi pocházející z chovů obou chovatelek jsou dnes již legendami, o každém z nich umí paní chovatelky promluvit, na každého si velmi přesně pamatují. Považuji za velikou čest, že se od takovýchto osobností mohu alespoň trošce z jejich vědění přiučit, každé setkání s nimi mě obohacuje.Obě chovatelky vlastní celkem veliký počet psů, žijí s nimi ale v rodinné harmonii a všichni jejich čtvernožci je zbožňují. "Marijkes" své vysloužilé psy neprodávají - díky tomu jsme měly jedinečnou možnost vidět na vlastní oči některé legendy chovu. Nejstarší byla šestnáctiletá fenka Markylla's Sweet Blue Mary-Lou, kterou jsme viděly spolu s její osmiletou vnučkou Markylla´s Mirthe Lynn. Za srdíčko nás chytil i dědoušek Si-Si´s Travelling Heartbreaker, kterému je úctyhodných 14 let. Znovu jsem musela obdivovat a vyfotit desetiletého Caspera, otce našeho prvního vrhu, a také jeho mladšího bratra Magica (moje fotky), otce vrhu "D" Nirreterrit. Moc milá je i desetiletá Elke vom Ihlpol a její syn Markylla´s Magis Finnish Touch. Nejvíce mě pochopitelně uchvátil Flynn, protože to je opravdu myšáček... Jeho mazlivá, přátelská povaha a bezprostřednost je omračující. Snažila jsem se i něco fotit, ale zatímco v Čechách řádily deště a povodně, v Utrechtu bylo prudké sluníčko - a tak je na fotkách mnoho stínů a pes vypadá skoro jako když nemá pálení :-)... Lépe se povedly fotky z března. Děkuji Ditě, která jela se mnou, za společnost, střídačku v řízení, bezva pokec, super angličtinu a společné putování. Naše fotoalbum můžete promrknout tady.
1.6. Přidávám odkaz na pražskou venčící procházku, které se zúčastnilo 6 KK.
28.5. Přišly nám výsledky DNA testů Flynna. Pejsek je CEA DNA Normal a MDR1 -/-.
Genetický profil našich štěňátek je tedy jasný, všechna na tom budou stejně jako rodiče.
26.5. Naše PeeTee byla během mé cesty do Holandska na prázninách u Lady a Bleka v Praze. Vyzkoušela si spoustu věcí, se kterými se u nás nesetká - třeba jízdu metrem a tramvají. Lada ji také naučila olíznout se na povel "Blíz" a poprosit si o pamlsek jako cirkusáček :-D. Lada nám PeeTee přivezla, v pondělí večer si vyzkoušela procházku orlickými lesy za pořádné bouřky a v úterý dopoledne jsme zajeli vyzkoušet obranu, kterou s Blekem nedělají. Blečulína musím pochválit - šel do toho hned "zvostra" a skoro jsem se bála o "srandakšírečky", které mu Lada nasadila :-D. I ona měla co dělat, aby to ustála... :-D. Fotky.
22.5. Mezinárodní výstava Litoměřice, rozhodčí Beradze Iuza, GE
Moon - V1; Adjara - V1, CAC, CACIB, BOB. , 3. BIG!!!
Adjara tak dokončila Ch. ČR a splnila podmínky pro udělení titulu Interšampion.
V kruhu kraťand handlovala Erika Pavlíková, v závěrečném kruhu, kde skupinu FCI 1
posuzoval p. rozhodčí Redlicki z Polska, Jarušku profesionálně předvedla slečna Monika Žáková. Oběma handlerkám moc děkuji.
Speciální dík (a gratulace k šeltiímu titulu BOB), patří Katce Pánkové, která Jarušku na výstavu vezla.

PPČ

Časopis Pes přítel člověka mě před časem požádal o odpovědi na tři záludné chovatelské otázky :-).
Odpovědi si můžete pečíst v aktuálním čísle.
16.-19.5. HOLANDSKO - reportáž a fotky z výletu na krytí zpracováváme...
16.5. Mezinárodní výstava Bratislava, Rozhodčí: Judith Papp (HU)
Blue Moon - V1, CAC, res.CACIB, dokončil šampionát Slovenska
Erice gratulujeme.
15.5. Klubová výstava Řepeč u Tábora, rozhodčí Jean-Paul Kerihuel (F)
Cik Cak - VN1, nejlepší dorost
Black Space - V3, Blue Moon - V4 v otevřené třídě
Blue Planet - V2, res.CAC za šampionkou Nelinkou Lenky Ajmové,
takže dokončila podmínky pro splnění titulu Ch. ČR.
Black Space a Blue Planet byli uchovněni. Naše fotky
13.5. Flynn byl 8.5.2010 vystaven
na klubové výstavě The Collie Association v belgickém městě Genk.
Posuzoval Brian Hawkins z Anglie:
Flynn získal ocenění CAC + klubový vítěz + BOB + res.BIS
Na poháry se jedeme podívat s nevěstou Jaruškou osobně - více zde.
Flynn
10.5. O víkendu jsme s Eliškou a Žážou provozovaly oblíbený sport naší PeeTee - "BUBLING" ;-) Pár fotek najdete tady.
Pt
1.5. Mezinárodní nominační výstava Lodž, PL, rozhodčí: Brenda Banbury (GB)
MOON získal CWC, kterým dokončil šampionát Polska, dále poslední CACIB na Interšampiona a k tomu ještě Nominaci na Crufts 2011 ;-) Eri SUPER!!!
25.4. Přišlo nám pár nových fotek pětiměsíčních pejsků z vrhu C. Cifršpión s Ciferníkem se náhodou potkali na výletě (svět je malý), na samostatných fotkách je Cimpr Campr z Plzně (hlava) a Cinky Linky z Jablunkova (skaut se žlutým šátkem). Děkujeme majitelům za fotky a budeme rádi za další ;-)

Lot Cifisaryk Dasty


24.4. Mezinárodní výstava psů České Budějovice, rozhodčí: M. Krinke, CZ
BLACK SPACE Leneli - V1, CAC, CACIB!!! Ladě moc gratulujeme!
Erika s MOONem také nezaháleli - složili zkoušku BH. Eri ;-) co dodat...
20.4. Užíváme si jara s dětmi, pejsky a přáteli. Ve fotoalbu máme pár nových fotek
Lada poslala jednu novou fotku Blečka (BLACK SPACE Leneli), díky!
Blek
10.4. Národní výstava psů Ostrava, rozhodčí Ing. Leoš Jančík
pětiměsíční Dastík byl ve třídě štěňátek diskvalifikován, ale není všem dnům konec ;-)
ADJARA - V2, res. CAC ve třídě otevřené
BLUE PLANET "PeeTee" - V1, CAC ve třídě šampionů
Titul CAJC ve fenkách a oba tituly Národní vítěz obdržela vnoučata naší Bayly, psí CAJC unikl dalšímu vnoučkovi "o psí chlup" :-).
------------------------------------------------------------------
MOON složil v Hradci Králové zkoušku ZZO - 53 bodů, známka: výborně! Gratulujeme Erice.
3.4. Ayta se zúčastnila závodů agility v Masečíně, kde ve zkouškách LA1 obsadila 2. místo. Gratulujeme!
13.3.
Cestou z Anglie jsme navštívili chovatelskou stanici Markyllas v Holandsku. Prošli jsme se lesem s chovatelkou Marijke van der Noordaa-Meertens, téměř desetiletým Casperem, otcem našeho vrhu "Č" z roku 2005 (viz. 2005 - Č) a s Flynnem, který se stane otcem našeho letošního vrhu "D" (viz. Plánujeme). Při pohledu na tyto dva psy jsem si po Crufts výstavě opravdu zlepšila náladu. TO jsou podle mě kraťandy, tohle mělo šťávu! Na štěňousky se moc a moc těšíme. Fotoalbum.
D
11.3. Vysněná výstava, "nejlepší a největší na světě", to jsme museli vidět!!! Rok příprav, získávání nominací, krevních testů, zařizování hotelů a všech dalších potřebností byl za námi a nastal den D. Byli jsme tam! Prostředí je překrásné, organizace velkolepá, kruhy prostorné a plně pokryté kobercem, dostatečný prostor pro umístění každého psa, okolo kruhu židle pro diváky, přesné časové dodržování programu, stánky se vším možným i nemožným za ceny vysoké i překvapivě přijatelné, všude čisto, prostor, přímý přenos soutěží z hlavního "Arena" kruhu do všech hal, neopakovatelná atmosféra závěrečných soutěží... to rozhodně stálo za to vidět.
Posuzování v kruhu kraťand bohužel zklamalo naše očekávání, hlavní roli hrála nesprávná strana vodítka a co se týče psů, nebylo moc na co koukat. Kdo by v zemi původu plemene očekával prvotřídní jedince a třeba i inspiraci pro chov a vystavování, musel být zklamaný. Vzhled a chování některých vysoce oceněných jedinců byl pro mě osobně spíše odstrašující :-(, outfit a chování mnoha vystavovatelů pobavil :-D.
Jako vůbec první české KK vystavené na této prestižní show se ukázali odchovanci naší chovatelské stanice. Ostudu jsme neudělali, MOON získal 4. místo a titul Reserve, ADJARABLUE PLANET "PeeTee" - shodně 5. místo a tituly VHC (Very highly commended). Vzhledem k úrovni posuzování a kvalitě vítězných zvířat považuji ale získané diplomy a kokardy spíše za pěkné upomínkové předměty. Já osobně bych se na výstavu ještě v budoucnu ráda vrátila jako divák - pro její neopakovatelkou atmosféru. Fotoalbum.

Crufts1 Crufts2

3.3.

V pátek k nám přijel na jarní prázdniny Baylin synáček Cirkus. Matka Bayla s neteří PeeTee na něj nejdřív vrčely, ale hošík si je rychle získal svou dětskou bezprostředností - vyceněné zuby vždy hbitě olízal :-D. Dámy pochopitelně neodolaly dlouho ;-).
C1 C2
Stavili se Mertíci s Rockym a Clarkem (vnukem a pravnukem Bayly). David nacvakal bezva snímky.
Sešlo se i pár KK v Praze, z Lenelek se zúčastnila Ayla a Cik Cak. Reportáž najdete u Terezky.
Přišly nám nové fotky fenky Čáry Máry "Aminky", přidala jsem je do jejího alba.
Aktualizovala jsem stránku vrhu "A".

15.2. Ukázka dekorativní činnosti naší PeeTee - zimní večery jsou už prý příliš dlouhé.
Předvedla nám úpravu mnoha předmětů - např. nůžek a víčka od misky Tupperware. :-D

Vicko Nuzky

PES ROKU
2009

vyhodnocení soutěže
Klubu chovatelů
collií a sheltií Praha

10.2.2010
BLUE MOON - nejlepší mladý pes (83 bodů)
BLUE MOON - nejlepší dospělý pes (405 bodů)
ČORO MORO Nirreterrit - 2. nejlepší dospělý pes (275 bodů)
A JÉJE - 14. místo v dospělých psech (19 bodů)
--------------------------------------------------------------------
BLUE PLANET - 6. místo v mladých fenách (86 bodů)
BLUE PLANET - 3. místo v dospělých fenách (251 bodů)
AYLA AYLA - 16. místo v dospělých fenách (19 bodů)
AUTORITA - 23. místo v dospělých fenách (9 bodů)
--------------------------------------------------------------------
Leneli - 2. místo v chovatelských stanicích!!!
(1161 bodů, nejvyšší průměrný počet bodů na psa - 165,875)

ADJARA BELA nasbírala celkem 240 bodů, což by jí vyneslo 4. místo v dospělých fenách, ale protože spolumajitel není členem klubu, nebylo jí toto umístění uznáno. Její body byly započteny pouze do chovatelských stanic.
Čerýskových 275 bodů by bohatě stačilo na vítězství v chovatelských stanicích, náš první vrh byl ale zapsán na chov. stanici Nirreterrit a proto připadly bodíky tam ;-). Je to pro mě celkem formální detail ;-), tento pes je naším skutečným odchovancem, hrdě se k němu hlásíme a jeho umístění a výstavní úspěchy nám dělají radost, přestože "ofiko" s ním máme společnou jenom jeho maminku a dceru :-).

Moc gratuluji a děkuji Erice, která má na výsledcích největší podíl, a dále Lence Boháčové, Terezce Janovské, Janě Ortové, Ladě Chvojanové a Jardovi Lochmanovi, majitelům ostatních kraťand, které nás v této soutěži reprezentovaly. Kompletní výsledky.
4.2. Čerys obdržel oficiální potvrzení a je tedy právoplatný INTERŠAMPION. Moc gratulujeme!
Pejsci z našeho posledního vrhu mají vlastní stránku.
25.1. Ayta si z Lounských závodů "O sněhovou vločku" odvezla pohár za 3. místo v agility. Gratulujeme!
Ayla má nový blog, moc se Terezce povedl, jukněte ;-).
14.1. Všichni naši pejskové jsou v nových domovech. Video, jak se Světlík učil "sedni", najdete tady, fotky z posledních dnů s Cirkusem můžete vidět tady.
Nebyl čas na výrobu kalendářů ani PFek, štěňátkování nás úplně pohltilo. Omlouváme se a přejeme všem, kdo k nám chodí, příjemný a šťastný rok 2010.